Euroopa Merendus- ja Kalandusfond (EMKF) 2014–2020

Euroopa Liidu ühise kalanduspoliitika rakendamiseks aastatel 2014–2020 on loodud Euroopa Merendus- ja Kalandusfond (EMKF). Fondi vahendite abil saab soodustada kalandussektori arengut ning kohanemist sektori struktuursete muutustega. See omakorda aitab tõsta Eesti kalanduse konkurentsivõimet ja kalurite sissetulekut.

Eelarve kasutamise alus on fondi rakenduskava, mille järgi investeeritakse perioodil 2014–2020 Eesti kalandusse ja rannapiirkondade arengusse 129,6 miljonit eurot.

Fondi rakendusmehhanism näeb perioodiks 2014–2020 ette strateegilise lähenemise tõhusamaks muutmist. Selleks määratletakse Euroopa Liidu ühise kalanduspoliitika prioriteedid, mis kehtivad kogu ühendusele ja on alus fondi eelarve programmeerimisele.

Euroopa Liidu merendus- ja kalanduspoliitika on perioodil 2014–2020 kaasatud ühisesse strateegilise raamistikku nelja fondiga: Euroopa Regionaalarengu Fond, Euroopa Sotsiaalfond, Ühtekuuluvusfond ja Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfond. Riiklikul tasandil koostatakse nende fondide rakendamiseks ühise planeerimise osana partnerlusleping, mille sisu arutatakse ja lepitakse kokku Euroopa Komisjoniga.

Eesti kalanduse strateegia 2014–2020

Eesti kalanduse strateegia käsitles Eesti kalavarude olukorda, rannakalandust, traalpüüki, harrastuskalapüüki, kaugpüüki, töötlemist, turustamist, teadus- ja arendustegevusi. Selle peaeesmärk oli Eesti kalanduse kui majandusharu kestlik arendamine ning kalatoodangu konkurentsivõime tõstmine sise- ja välisturgudel.

Strateegia oli alus Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi Eesti rakenduskavale.

Kalavõrk

Fondi rakenduskava

Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi (EMKF) 2014–2020 raames kalandussektori arendamiseks jagatavate toetusrahade otstarbekaks kasutamiseks koostas ministeeriumi fondi rakenduskava.

Rakenduskava koondab endas viis prioriteetset eesmärki.

  • Arendada kalanduseks, vesiviljeluseks ja kala töötlemiseks soodsat, kestlikku ja kasumlikku keskkonda.
  • Parandada ranna- ja siseveekalanduse majanduslikku elujõulisust.
  • Tagada ressursside optimaalne kasutamine.
  • Tõsta järelevalve efektiivsust.
  • Edendada koostööd teadus- ja arendusasutuste, haridusasutuste ja kalandussektori vahel.

Vabariigi Valitsus kiitis rakenduskava eelnõu heaks 9. oktoobril 2014. Regionaal- ja Põllumajandusministeerium (toona veel Põllumajandusministeerium) esitas rakenduskava seejärel kinnitamiseks Euroopa Komisjonile, kes kinnitas rakenduskava 2015. aasta 17. augusti rakendusotsusega.

Dokumendid

Sümboolika

Euroopa Merendus- ja Kalandusfondist (EMKF) toetuse saaja teavitab avalikkust sellest, et toetatav tegevus viiakse ellu fondi toetuse abil. Selleks tuleb toetuse objekt (sealhulgas asi, koduleht või üritus) tähistada rakenduskava logoga ja Euroopa Liidu embleemiga.

Rakenduskava logo koosneb kalakujulisest piltmärgist, mille all asub tekst "EMKF RAKENDUSKAVA 2014–2020". Euroopa Liidu embleem koosneb liidu lipu kujutisest koos tekstiga "Euroopa Liit" ja  "Euroopa Merendus- ja Kalandusfond".

Tähistamiseks võib kasutada kleebist, stendi, tahvlit või plakatit. Tähise võib lisada ka tootmise käigus vahetult objektile. Fondi abil soetatud asjad ei pea olema eraldi märgistatud logo ja embleemiga juhul, kui nad asuvad ühes ruumis ja kui ruum on märgistatud kas tahvli või plakatiga. Tähis peab olema selgelt nähtav ja muust teabest eristuv.

Toetuse abil korraldatud ürituse või messil osalemise puhul peab selle läbiviimise koht olema tähistatud ürituse algusest lõpuni rakenduskava logo ja Euroopa Liidu embleemiga.

Toetuse objekt peab olema tähistatud selle soetamisest või valmimisest arvates (välja arvatud objekt, millele on tähis lisatud tootmise käigus). Kui toetatava tegevuse elluviimise käigus tehakse ehitustöid, tuleb objekt tähistada juba tegevust alustades. Kui toetatavaks tegevuseks on ürituse külastamine või kalapüügivahendi soetamine, siis sellisel juhul toetuse saaja ei pea sellest avalikkust teavitama.

Toetuse objektile paigutatud tähis peab säilima loetava ja korrektsena vähemalt viis aastat viimase toetusosa väljamakse tegemisest arvates. Kui tähis saab kahjustada enne tähistamise kohustuse tähtaja möödumist, tuleb see uue vastu välja vahetada.

Euroopa Liidu embleem

Fondi logo kasutatakse koos Euroopa Liidu embleemiga. Euroopa Liidu embleem koosneb liidu lipu kujutisest koos tekstiga "Euroopa Liit" ja "Euroopa Merendus- ja Kalandusfond".

Embleemi kasutatakse üldiselt värvilisena. Põhjendatud juhtudel võib aga kasutada ka mustvalget versiooni. NB! Mustvalge versiooni kasutamise korral trükitakse ristküliku raam ja tähed valgele taustale mustana. Täpsemad nõuded embleemile on kirjas Euroopa Komisjoni rakendusmääruses (EL) nr 763/2014.

Embleemi failid värvilise ja mustvalgena koos kasutamisjuhistega saab kätte Euroopa Liidu kodulehelt.

Õigusaktid

Kalandusturu korraldamise seadus 2023. aastal toetatavate „Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi rakenduskava 2014–2020” meetmete ja tegevuste liigid ning toetuste andmiseks ettenähtud vahendite jaotus Erakorraline toetus kalapüügiga, vesiviljelusega või kalapüügi- ja vesiviljelustoodete töötlemisega tegelevale ettevõtjale Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi rakenduskava 2014–2020 toetuse objekti tähistamise ning Euroopa Liidu osalusele viitamise nõuded ja kord Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi rakenduskava 2014–2020 tehnilise abi toetus Algatusrühma koostöötegevused Integreeritud mereseire arendamise toetus Kalalaeva energiatõhususe parendamise ja kliimamuutuste leevendamise toetus Kalandusandmete kogumise toetus Kalanduse kontrolli ja järelevalve toetus Kalanduspiirkonna kohaliku arengu strateegia rakendamine Kalapüügi innovatsiooniosaku toetus Kalapüügi innovatsioonitoetus Kalapüügi- ja vesiviljelustoodete käitlemisettevõtete energia- ja ressursiauditi tegemise toetus Kalapüügi- ja vesiviljelustoodete sertifitseerimise ning turu-uuringute tegemise toetus Kalapüügi- ja vesiviljelustoodete töötlemise ühisinvesteeringute toetus Kalapüügi- ja vesiviljelustoodete töötlemise energia- ja ressursisäästlikumaks muutmise toetus Kalapüügi- ja vesiviljelustoodete töötlemisega tegeleva ettevõtja müügikäibe vähenemise osalise hüvitamise toetus Kalapüügi- ja vesiviljelustoodetele uute turgude leidmise ning kalapüügi- ja vesiviljelustoodete teavitus- ja tutvustuskampaaniate toetus Kalapüügitoodete ladustamisabi Kalasadamate investeeringutoetus Merekeskkonna alaste teadmiste parendamise toetus Merekeskkonna bioloogilise mitmekesisuse ja ökosüsteemide kaitse ning taastamise toetus Püügivahendi parendamise toetus Rannapüügilaeva energiatõhususe parendamise toetus Teadlaste ja kalurite koostöötoetus Teadlaste ja vesiviljelusettevõtjate koostöötoetus Tootmis- ja turustamiskavade toetus Tootmisega seotud investeeringud vesiviljelusse Vesiviljeluse innovatsiooniosaku toetus Vesiviljeluse innovatsioonitoetus Vesiviljelusettevõtte negatiivse keskkonnamõju vähendamise toetus Vesiviljelusettevõtja müügikäibe vähenemise osalise hüvitamise toetus Vesiviljelusloomade tauditõrjeprogrammi rakendamise toetus

Algmäärus

Rakendusaktid

Komisjoni rakendusotsus 2014/372/EL, milles sätestatakse Euroopa Merendus- ja Kalandusfondist kasutada olevate koguvahendite iga-aastane jaotus liikmesriikide kaupa Komisjoni rakendusotsus 2014/464/EL, millega määratakse kindlaks liidu prioriteedid õigusnormide täitmise tagamise ja kontrollipoliitika valdkonnas Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi raames Komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 771/2014, milles sätestatakse kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 508/2014 (Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta) eeskirjad rakenduskavade näidise, teatavate kalapüügi- ja vesiviljelustoodete püüdmisel, kasvatamisel, töötlemisel ja turustamisel äärepoolseimate piirkondade käitajatel tekkinud lisakulude hüvitamise kavade struktuuri, finantsandmete edastamise näidise, eelhindamise aruannete sisu ning Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi raames esitatavate hindamiskavade miinimumnõuete kohta Komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 772/2014, millega sätestatakse eeskirjad selle riigiabi osatähtsuse kohta, mida kohaldatakse teatavate toimingute abikõlblike kogukulude suhtes, mida rahastatakse Euroopa Merendus- ja Kalandusfondist Komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 763/2014, millega kehtestatakse EMKFi määruse kohaldamise eeskirjad seoses teavitamis- ja avalikustamismeetmete tehnilise kirjeldusega ning liidu embleemi loomise juhistega Komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 1232/2014, millega muudetakse komisjoni rakendusmäärust (EL) nr 215/2014, et kohandada selles sisalduvaid viiteid Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 508/2014 ning parandada rakendusmäärust (EL) nr 215/2014 Komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 1242/2014, milles sätestatakse vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 508/2014 (Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta) eeskirjad tegevuste kohta esitatavate kumulatiivsete andmete jaoks Komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 1243/2014, milles sätestatakse vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 508/2014 (Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta) eeskirjad liikmesriikide esitatava teabe ning andmevajaduse ja võimalike andmeallikate vahelise sünergia kohta Komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 1362/2014, millega kehtestatakse Euroopa Merendus- ja Kalandusfondist rahastatavates rakenduskavades tehtavate teatavate muudatuste heakskiitmise lihtsustatud menetluse eeskirjad ja nende rakenduskavade rakendamise aastaaruannete vormi ja esitamist käsitlevad eeskirjad

Ühissätete määruse rakendusaktid, mis mõjutavad EMKFi

Delegeeritud õigusaktid

Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2015/288, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 508/2014 Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta seoses ajavahemikuga, mille jooksul taotlused ei ole vastuvõetavad Komisjoni delegeeritud määrus seoses Euroopa Merendus- ja Kalandusfondist rahastatavate toimingute suhtes kohaldatava ühise seire- ja hindamissüsteemi kohta (lisa: EMKFi ühiste näitajate loetelu) Delegeeritud õigusakti lisa parandus (ühiste näitajate loetelu) Komisjoni delegeeritud määrus, milles käsitletakse lisakulude arvutamise kriteeriume äärepoolseimate piirkondade hüvituskava raames Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2015/531, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 508/2014, määrates kindlaks Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi jaoks kalurite hügieeni-, tervishoiu-, ohutus- ja töötingimuste parandamise, merekeskkonna bioloogilise mitmekesisuse ja ökosüsteemide kaitse ja taastamise, kliimamuutuste leevendamise ja kalalaevade energiatõhususe parandamisega seotud rahastamiskõlblikud kulud Komisjoni delegeeritud määrus (EL) nr 2015/616, millega muudetakse delegeeritud määrust (EL) nr 480/2014 seoses viidetega Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 508/2014 Komisjoni delegeeritud määrus (EL) nr 2015/852, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 508/2014 seoses ühise kalanduspoliitika eeskirjade eiramise ja tõsise eiramise juhtumitega, mis võivad põhjustada Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi maksete peatamise või maksetähtaja edasilükkamise Komisjoni delegeeritud määrus (EL) nr 2015/895, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 508/2014 Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta seoses üleminekusätetega

Rakenduskava seire ja hindamine

1 | 1

Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi rakenduskava elluviimise seireks on moodustatud seirekomisjon.

Seirekomisjon tuleb kokku vähemalt üks kord aastas ning vaatab läbi programmi elluviimise ja edusammud selle eesmärkide saavutamisel. Seda tehes võtab ta arvesse finantsandmeid, ühiseid ja programmi eriomaseid näitajaid, sealhulgas muutusi tulemusnäitajate väärtuses ja edusamme kvantifitseeritud sihtväärtuste saavutamisel, samuti vahe-eesmärke ning vajaduse korral kvalitatiivse analüüsi tulemusi.

Loe veel

Poliitikaga paika pandud eesmärkide saavutamiseks saab Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondidest abi anda toetustena, auhindadena, tagastatava abina, rahastamisvahenditena või nende kombinatsioonina. Üha tähtsamaks neist viisidest on just rahastamisvahendid.

Rahastamisvahendid on muutumas üha tähtsamaks, sest nende puhul on võimalik kombineerida eri liiki avalikke ja erasektori vahendeid. Seeläbi avaldavad need Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondidele võimendavat mõju ning muudavad toetuse pikemas perspektiivis jätkusuutlikumaks.

Otsus rahastada abimeetmeid rahastamisvahenditena tuleb teha eelhindamise põhjal ning lähtuvalt avaliku sektori investeerimisvajaduste hinnangulisest tasemest ja ulatusest.

Loe veel

Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi aastate 2014–2020 rakenduskava keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) eesmärk on aidata koostada tasakaalustatud, Euroopa Liidu ja Eesti keskkonnapoliitikaga kooskõlas olev arengukava, mis võimaldaks fondi tulemuslikku rakendamist Eestis.

Fondi rakenduskava keskkonnamõju strateegilise hindamise algatas põllumajandusminister 2013. aasta 21. augustil. Hindamise aruanne valmis 2014. aasta sügisel.

Rakenduskava koostamise algataja, koostamise korraldaja ja koostaja oli Regionaal- ja Põllumajandusministeerium (toona veel Põllumajandusministeerium). Hindaja oli OÜ Hendrikson & Ko.

Kalanduse valdkonna strateegilise planeerimisdokumendi koostamise keskkonnamõju hindamise aluseks on keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse § 33 lõike 1 punkt 1 ja § 35 lõige 2.

Rubriik on täiendamisel.

Vanemaid aruandeid saab vaadata Eesti veebiarhiivist.

Eesti veebiarhiiv

EMKFi projektide seireauditid veebiarhiivis

Viimati uuendatud 22.06.2023